Emanuela Śliwa (1944-1997)

Emanuela Janina Śliwa urodziła się 10 lipca 1944 r. w Łapanowie, w dawnym powiecie bocheńskim w rodzinie inteligenckiej Jana i Bronisławy z Leśniaków. Po ukończeniu w 1958 r. szkoły podstawowej w Łapanowie, podjęła dalszą naukę w Liceum Pedagogicznym w Bochni (1958 - 1963). Następnie w latach 1963-1968 studiowała historię na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczyciel historii i propedeutyki nauki o społeczeństwie w Technikum Mechanicznym i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Płońsku koło Warszawy, następnie w liceach ogólnokształcących w Dąbrowie Tarnowskiej (1970-1971) i w Brzesku (1971-1980). W Brzesku przez pewien czas pełniła również obowiązki wychowawcy licealnego internatu.

Rozwijająca się ciężka, nieuleczalna choroba spowodowała przyznanie jej w 1980 r renty inwalidzkiej I grupy. Po przejściu na rentę wróciła do rodzinnego Łapanowa, gdzie mieszkała wraz z matką, emerytowaną nauczycielką, która pielęgnowała ją w czasie choroby. Po śmierci matki została umieszczona w Domu Opieki Społecznej w Bochni.

Zmarła 10 lipca 1997 r. w Bochni, a pochowana została 12 lipca w rodzinnym Łapanowie.