Kazimierz Missona jun. (1902-1929)

Kazimierz Missona jun. urodził się w Krakowie 23 sierpnia 1902 r. w rodzinie nauczycielskiej Kazimierza Missony i Jadwigi z Kuczkowskich. Do gimnazjum uczęszczał w Brzesku, które ukończył w 1920 r. egzaminem dojrzałości. Jako uczeń gimnazjalny już w roku szkolnym 1916/17 był aktywnym działaczem kół wojskowych i patriotycznych, działających na terenie miasta. To właśnie on 16 lutego 1918 r. zerwał orła austriackiego z budynku Inspektoratu Skarbowego w Brzesku, a wcześniej brał udział w licznych patriotycznych manifestacjach.

Jesienią tegoż roku szesnastoletni Missona (wraz z kolegą z gimnazjum, Ziętkiewiczem) wbrew woli matki uciekł z domu i przyłączył się do tzw. grupy Poznańczyków, ciągnącej z odsieczą dla Lwowa. Po walkach o Lwów wstąpił do 4 Pułku Piechoty II Brygady Legionów Polskich.

Intensywnie poszukiwany przez rodziców, którzy użyli wszystkich swoich wpływów, został po kilku miesiącach odnaleziony w jednym ze szpitali, do którego dostał się wycieńczony trudami walki na froncie i skąd wzięto go przemocą do domu.

W szkole nie zagrzał długo miejsca, bowiem już w 1919 r. uciekł ponownie, tym razem na front bolszewicko-litewski. Następnie wstąpił ochotniczo do 6 Pułku Artylerii, z którym w 1920 r. odbył kampanię przeciwko bolszewikom. Po powrocie z wojny do Brzeska ukończył gimnazjum i wstąpił na Wydział Medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Medycynę studiował dwa lata (1921-1922), później przerzucił się na Wydział Prawa, a następnie na Wydział Filozoficzny, gdzie w latach 1922-1925 studiował polonistykę, uczęszczając na wykłady i seminaria profesorów: Łosia, Kallenbacha, Windakiewicza i Chrzanowskiego. Ponadto w r. 1923 ukończył w Krakowie roczny państwowy kurs wychowania fizycznego. Missona jun., już 1 września 1923 r. podjął pracę nauczyciela gimnastyki w brzeskim gimnazjum, w którym uczył do 1928 r., tj. do chwili przeniesienia do Państwowego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu.

Wycieńczenie młodego organizmu trudami wojennymi, przyczyniło się do uaktywnienia u niego choroby płuc, którą - w ostatnich miesiącach życia - rozwinęła w bardzo szybkim tempie złośliwa grypa.

Kazimierz Missona jun. - wielki patriota zmarł w Brzesku 3 lutego 1929 r. w wieku 27 lat. W ostatniej drodze na brzeski cmentarz żegnało go całe miasto i przybyli z różnych stron kraju liczni koledzy, przyjaciele, uczniowie i legioniści. Nad trumną przemawiał poseł RP, ks. doc. Jan Czuj, który w pięknych i ciepłych słowach przypomniał jego zasługi dla odradzającego się państwa.